Reference

Home Reference Případová studie Komerční objekt Brno-Vídeňská

Komerční objekt Brno-Vídeňská

Popis projektu

Realizace inovativního osvětlení novostavby dvoupodlažní administrativní budovy. DPS pro svítidla 600mm x 600mm, bezdrátové ovládání a možnost regulace barevné teploty světla.
Název projektu
Komerční objekt Brno-Vídeňská
Rok realizace
2012
Použité technologie
dvoukanálové DPS a bezdrátový systém řízení

Klíčové úspory

1.
LED diodový zdroj světla namísto tradičních zářivek
2.
Bezdrátový ZIGBEE systém regulace
3.
Spínané zdroje Mean Well řady HLG s účinností až 93%
4.
Mikroprizmatický materiál svítidla s minimálními ztrátami při průchodu světla

Řešení

Předmětem zakázky byla realizace kompletního nasvětlení vnitřních prostor svítidly do kazetového podhledu rastru 600mm x 600mm. Mezi další požadavky patřila možnost regulace barevné teploty a intenzity světla. Tento požadavek platil jak nezávisle pro jednotlivá svítidla, tak pro definované skupiny svítidel dle očekávaného rozdělení budoucího prostoru. Doplňujícím zadáním bylo splnit přání architekta na světelný strop nad vstupem do objektu.
Zadání vybízelo k využití běžně dostupných korpusů pro osvětlení kazetových podhledů. Pro projekt byl zvolen korpus včetně mikroprizmatického krytu, zajišťujícího malé ztráty při průchodu světla od LED diod a požadované optické vlastnosti - výsledný koeficient oslnění menší než 20.
Pro vsazení do korpusu byly zvoleny dvoukanálové plošné spoje rozměru 225mm x 225mm. Každý kanál obsahuje 56 tříčipových LED diod. Kanál 1 jsou LED diody barevné teploty 3000K - teplá bílá, kanál 2 obsahuje LED diody barevné teploty 6500K - studená bílá. Plošné spoje jsou z důvodu univerzálnosti řešeny jako napěťové a to na 24VDC. V této konfiguraci je výkon celkového svítidla při spuštění jednoho kanálu na 100% jasu 40W.
Po tom, co byly zvoleny výše uvedené základní parametry svítidel, mohla být provedena kompletní simulace nasvětlení prostoru a určení optimálního počtu svítidel pro dosažení cílových parametrů a to především 600lx na 90% plochy místností. Po konzultaci s investorem bylo odsouhlaseno rozmístění svítidel v hlavních prostorech respektující osové vzdálenosti 1800mm a 2400mm a rozdělené do skupin, dle předpokládaných příček.
Dalším úkolem, který bylo třeba vyřešit, byl komplexní systém řízení. Naše vývojové oddělení se rozhodlo k ovládání svítidel s použitím bezdrátového protokolu ZIGBEE. Řídící DPS je umístěna přímo v korpusu každého svítidla. Dále byl vyvinut dotykový ovládací panel sloužící jako řídící jednotka pro ovládání předem zvolené skupiny svítidel. V této skupině svítidel je možné přistupovat ke každému svítidlu individuálně i vytvářet další podskupiny. Díky této univerzálnosti může být v budoucnu používán systém prakticky kdekoli. Bonusem je automatický mód změny barevné teploty v závislosti na poloze, času a ročním období. Tento mód simuluje venkovní osvětlení tím, že ráno začíná od teplejší barevné teploty, plynule přechází ke studené bíle a poté k večeru opět směřuje k teplým barvám. Studie dokazují, že tato podvědomá stimulace mozku působí blahodárně na produktivitu a pohodu pracovníků.

Fotogalerie z realizace